Osławiona i chętnie czytana na całym świecie “Inwazja Jaszczurów” (https://www.taniaksiazka.pl/inwazja-jaszczurow-karel-capek-p-1491505.html) jest ponadczasową satyrą utrzymaną w klimacie science-fiction, za której stworzeniem stoi Karel Čapek.

Jeden z najbardziej utalentowanych czeskich autorów XX wieku, których zalicza się do pionierów fantastyki naukowej, w swojej książce bierze na tapetę narodowe cechy i wady, które bezpardonowo punktuje.

Niezwykła, zabawna i niezmiennie aktualna książka to lektura dla wszystkich tych, którzy nie boją się spojrzeć na świat krytycznym okiem. 

“Inwazja Jaszczurów” – świat w krzywym zwierciadle

Karel Čapek, autor utopii “Inwazja Jaszczurów” często przyrównywany jest do George’a Orwella, inni kojarzą go jako popularyzatora fantastyki naukowej, a jeszcze inni jako propagatora słowa robot.

Ostatecznie, pisarz czeskiego pochodzenia to jeden z najważniejszych pisarzy XX wieku w tymże kraju, którego wyjątkowo trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość, a także charyzmatyczne jej skarykaturowanie poskutkowało stworzeniem ponadczasowej książki.

Ponadczasowa powieść Karela Čapka

“Inwazja Jaszczurów” to bardzo zgrabnie skonstruowana historia, która przybiera klasyczną formę wstępu, rozwinięcia i zakończenia. Konkretnie, powieść jest podzielona na trzy części, gdzie pierwsza pozwala czytelnikowi “wgryźć się” w mające miejsce wydarzenia, następnie przechodzimy do ich skutków – jak podkreśla sam autor – przypominających efekt motyla. Trzecia i ostatnia część to satysfakcjonujące podsumowanie całości i skłaniające do przemyśleń.

“Inwazja Jaszczurów” – bestsellerowa i szeroko omawiana książka science-fiction

W swojej satyrze autor nie szczędzi cierpkich słów pod adresem społeczeństwa, punktuje kapitalizm i komunizm, podobnie zresztą jak cechy i wady narodowe.

To również rozprawa o ludzkiej małostkowości, która kosztem upadku świata ma zapewnić im chwilową przyjemność. 

Karel Čapek stawia wiele diagnoz, ubierając je w filozoficzny wydźwięk i podszywając dodatkowo ciętym humorem. Komediowa sfera książki sprawia, że czyta się ją niezwykle płynnie i lekko.

“Inwazja Jaszczurów” z ilustracjami Hansa Tichy

Krytyka ludzkiej pogoni ku samozagładzie, a także mistrzowski sarkazm autora wzbogacone zostało przez fenomenalne ilustracje Hansa Tichy. Dzięki nim czytelnik jest w stanie jeszcze głębiej przeniknąć do zamysłu, który przedstawia w książce “Inwazja Jaszczurów” Karel Čapek.

Książka ta, choć  powstała w 1935, a wydana została w 1949 roku , nie utraciła na aktualności ani krztyny. Co więcej, jest to doskonała okazja do poznania pionierskiej wizji gatunku science-fiction.